Kontakta näringslivskontoret

Kontakta Näringslivskontoret

Vi finns här för dig! Annelie, Jocke, Therese, Björn, Jesserina, Karin, Charlotte, Johan, Tina och Thomas.

Vi på Växjö kommuns näringslivskontor hjälper företag med praktiska moment vid nyetableringar, expansion och utveckling.

Här kan du läsa om vem som gör vad och vilken service vi kan stå till tjänst med. Vi ser fram emot att höra från dig!

Näringslivskontoret

Thomas Karlsson

Näringslivschef. Leder och utvecklar verksamheten.
Telefon: 0470-414 02
E-post: thomas.karlsson@vaxjo.se

Johan Thorsell

Verksamhetsutvecklare för kommunkoncernens arbete med träbyggnadsfrågor. Vd Sustainable Småland.
Telefon: 0470-415 98
E-post: johan.thorsell@vaxjo.se

Jesserina Flores

Näringslivsutvecklare för social entreprenörskap och sociala företag. Driver även ett EU-projekt; energi-och klimatcoach för små och mellanstora företag med stöd från energimyndigheten.
Telefon: 0470-419 40
E-post: Jesserina.flores@vaxjo.se

Björn Collin

Näringslivsutvecklare, företagslots. Etableringsärenden, mark och lokaler.
Telefon: 0470- 415 87
E-post: bjorn.collin@vaxjo.se

Jimmi Ohlsson

Näringslivsutvecklare, företagslots. Etableringsärenden.
Telefon: 0470- 430 71
E-post: jimmi.olsson@vaxjo.se

Karin Andersson

Projektledare. Samordnar Nätverket Expansiva Växjös mötesplatser t ex frukostträffar. 
Telefon: 0470-79 60 54
E-post: karin.andersson4@vaxjo.se

Tina Erlandsson

Projektledare/kommunikatör. Nyhetsbrev, webb och sociala medier. Projektledare för IT-kampanjen itjobbivaxjo.selänk till annan webbplats och marknadskoordinator för eventet MAT.
Telefon: 0470-414 17
E-post: christina.erlandsson@vaxjo.se

Therése Friman

Landsbygdsutvecklare. Leader-projekt, bredbandsutbyggnad, samverkan med samhälls- och företagarföreningar.
Telefon: 0470-411 76
E-post: therese.friman@vaxjo.se

Joakim Hedvall

Landsbygdsutvecklare. Leader-projekt, bredbandsutbyggnad, samverkan med samhälls- och företagarföreningar.
Telefon: 0470-414 16
E-post: joakim.hedvall@vaxjo.se

Charlotte Sköldberg

Näringslivsutvecklare IT, e-handel och logistik, företagslots, processledare för Nätverket Expansiva Växjö. Projektledare för IT-kampanjen itjobbivaxjo.selänk till annan webbplats.
Telefon: 0470-414 82
E-post: charlotte.skoldberg@vaxjo.se

Annelie Bohman

Näringslivsservice. Svarar på frågor om näringslivet, mark- och lokalregistret och företagsregistret.
Telefon: 0470-415 90
E-post: annelie.bohman@vaxjo.se

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 november 2017
Jobb och företag