Meitner ny lärplattform för grundskola och gymnasiet
Inför läsåret 2025/2026 kommer Växjö kommun byta system för lärplattform inom grund- och gymnasieskola från IST-lärande till Meitner. Det nya systemet ska bland annat användas till att boka och genomföra utvecklingssamtal, administrera omdömen, betygsvarningar, extra anpassning samt kommunicera med vårdnadshavare. Grundskolan ska dessutom dokumentera pedagogisk planering och bedömningar i Meitner.
Upphandlingen innebär att Meitner kommer vara lärplattform för grund- och gymnasieskolor i Växjö från och med höstterminen 2025. Till en början kommer systemet att nyttjas för kommunikation och dokumentation.
–Vi ser fram emot att introducera Meitner som en del av vår digitala lärmiljö. Med en plattform som effektiviserar och skapar tydligare kommunikationsvägar hoppas vi kunna frigöra mer tid för det som är viktigast – undervisning och elevernas lärande, säger Stefan Lindskog, digitaliseringschef på utbildningsförvaltningen, Växjö kommun.
Mer information till vårdnadshavare om implementeringen kommer inför läsårsstarten i höst 2025.
Bakgrund om Meitner
Meitner är en digital plattform för skolor som grundades 2019. Idag är det drygt 300 skolor som använder Meitner som en heltäckande skolplattform.