Drifters

Laura Piasta
24 oktober 2025 - 17 januari 2026

Foto: Anders Bergön

Den kanadafödda, ukrainskättade och helt lokala skulptören, tecknaren och textilkonstnären Laura Piasta låter sina följsamma och solida skyddsobjekt samlas till en besvärjelse. Det blir en utställning, ett landskap, av nya och gamla symboler för rustning och inre styrka som formar sig till en fråga om trygghet, människans historia, nutid och framtid.

Laura Piasta (1981) är född i Burnaby, Kanada och numera boende i Tävelsås utanför Växjö. Hon arbetar främst med skulptur, teckning och textil och dras till traditionella material och processer som bronsgjutning, vävning och stenhuggeri. Genom dessa material och tekniker närmar hon sig filosofiska frågor om idéer som är inbäddade i samtidskulturen. Vid sidan om sitt konstnärskap är hon även huvudlärare i skulptur på Kronobergs konstskola utanför Växjö.

PROGRAM

Från 24 OKTOBER

MUGGAFONEN – ljudverk på toa av Pär Thörn (född 1977) Thörn är författare och elektronmusiker bosatt i Göteborg. Sedan debuten 2002 har han givit ut ett tjugotal böcker och blivit översatt till franska, engelska och danska. I sin ljudande praktik arbetar han framför allt med loopar, konkreta ljud, sinustoner, preparerade högtalare och olika typer av röstinspelningar.

28 okt-2 nov kl. 12.00-18.00

FILMVISNING i samband med Bästa festivalen med barn och unga i Norra rummet. I urval och stöd av Bästa festivalen.

29 OKTOBER KL 10.00–15.00

SKRIV GRAFFITI & MÅLA POESI med graffiti och textilkonstnären Jonathan Josefsson och poeten Jimmy Alm. En skapande heldag för dig mellan 12–15 år. Vi bjuder på lättare lunch/fika. I samarbete med Det fria ordet hus och stöd från Bästa Festivalen. Anmälan till detfriaordetshus@vaxjo.se

5 NOVEMBER KL 17-19

VERNISSAGE: STORA FOTOBOKSPRISET – vi visar alla nominerade och vinnaren av Stora fotobokspriset. I samverkan med Kronobergs fotografer som förenar yrkesverksamma fotografer i vår region.

12 NOVEMBER kl. 12.30

Visning av Drifters och Stora fotobokspriset

29 NOVEMBER kl. 14

FÖR BARN: Visning och skulpturworkshop med konstnären Laura Piasta. Passar dig som är 6–14 år. Föräldrar är också välkomna!

5 DECEMBER KL. 17-19

VERNISSAGE för Sara Ekholm Erikssons utställning i Norra rummet.

9 DECEMBER kl. 18 MEDIA ARTES

Konsert med musikelever från Kulturskolan och St. Sigfrids folkhögskola.

10 DECEMBER kl. 17

Visning av utställningarna.

I DECEMBER

Center piece: Sorg och hopp. Ett vanligt samtal mellan människor kring fikabordet. Ta med ett föremål som betyder något för dig. Samtalet guidas av Juliana Restrepo Giraldo, doktor i design. Vi bjuder på fika. Håll utkik efter datum och tid i våra sociala kanaler och upplev.vaxjo.se.

14 JANUARI kl. 17

Visning av utställningarna.

Kontakter

  • Växjö konsthall

    Reception

    0470-414 75

    konsthall@vaxjo.se

    Besöksadress

    Västra Esplanaden 10, Växjö

    Postadress

    Växjö konsthall

    Västra Esplanaden 7

    35231 Växjö

    Övrigt

    Ordinarie öppettider

    • Söndag och måndag stängt
    • Tisdag-fredag, klockan 12-18
    • Lördag klockan 12-16

    Fritt inträde

    Avvikande öppettider

Senast uppdaterad: 7 november 2025