Glöd - mötesplatser för unga HBTQI+ personer
Glöd är en mötesplats i Växjö för dig för som är 13-20 år och identifierar dig som hbtqi+ eller som funderar över din sexuella läggning eller könsidentitet. Här är du välkommen precis som du är.
Hej!
Mötesplatsen öppnar den 2 mars 2026. Välkommen då.
Innan dess får du självklart höra av dig om du har frågor
Hos oss kan du fika, träffa nya kompisar, lyssna på musik, pyssla, göra läxor, spela spel eller bara umgås tillsammans med andra hbtqi+ personer. Aktiviteterna formas efter vad besökarna själva tycker är roligt och allt är gratis.
På dina villkor
När du kommer hit finns det ingen förväntan på att du ska prata om din sexualitet och/eller könsidentitet. Det finns inga krav på att du ska dela med dig av personliga tankar eller erfarenheter.
Det är okej att vara blyg, osäker eller utforska sin identitet. Du kan komma hit precis som du är och delta på dina egna villkor. Vill du vara anonym är det också okej.
Om du känner dig osäker inför ditt första besök på Glöd kan du ta med dig någon inför ditt första besök. Du har också möjlighet att se lokalen och träffa oss som jobbar på mötesplatsen innan vi öppnar.
Vårt mål är att skapa en trygg, inkluderande och respektfull miljö där alla kan vara sig själva.
Kontakta oss via mejl på glod@vaxjo.se eller skriv till oss på instagram.com/motesplatsglod Länk till annan webbplats. om du vill träffa oss innan ditt första besök.
Tid och plats
Tid: Måndagar klockan 17.00-21.00
Plats: Bergendahlska gården, Liedbergsgatan 14-16 i Växjö
Vad händer på Glöd?
För att ta reda på vad som händer på mötesplatsen uppdateras vår instagram Länk till annan webbplats. kontinuerligt.
Bra att veta
- Mötesplatsen är alkohol- och drogfri.
- Lokalerna är rullstolsanpassade.
- Det finns tillgänglighetsanpassad toalett och könsneutrala toaletter.
- All personal har tystnadsplikt.
- Vi har nolltolerans mot diskriminering, kränkningar och hot.
Kontakta Glöd
Mobil 0765 -28 02 82 (Therese Tenggren)
E-post: glod@vaxjo.se