Ung Utsatt – behandling för dig som varit med om sexuella övergrepp

Ung Utsatt är en gruppbehandling för dig som är 15 - 23 år och som har varit utsatt för sexuella övergrepp. Här får du hjälp att må bättre och träffa andra som varit med om liknande saker.

Gruppen finns för dig kille, tjej och icke-binär som bor i Kronobergs län. Välkommen att göra en intresseanmälan.

Varför en grupp?

Att delta i en grupp tillsammans med andra som har liknande erfarenheter kan kännas ovant, men många beskriver det som en viktig vändpunkt. Du får dela det du vill, i din takt. Du får också möjlighet att lyssna på andras berättelser, känna igen dig, och märka att du inte är ensam.


Hur går det till?

Gruppen leds av två behandlare som har särskild erfarenhet av att ge stöd till personer som varit utsatta för sexuella övergrepp.

Inför starten får du komma på 1–3 individuella samtal.

Gruppen träffas i Växjö 15 gånger (2 timmar varje gång) och det är 5-8 deltagare i varje grupp.

Närstående, till exempel familjemedlemmar, partner eller nära vänner, bjuds in till ett möte för att få information om sexuella övergrepp och hur de kan vara ett stöd för dig. Du bestämmer vilka som ska bjudas in.

Kan jag vara anonym?

Om du hör av dig till oss för att få mer information kan du självklart vara anonym. Om du sedan anmäler ditt intresse till behandling behöver vi namn och kontaktuppgifter.

Allt som sägs i gruppen stannar i gruppen. Gruppledarna ser till att det är en trygg och respektfull miljö där alla får komma till tals i sin egen takt.

Vad pratar vi om i gruppen?

Varje träff har ett särskilt tema, till exempel:

  • Vad är ett sexuellt övergrepp?
  • Reaktioner under och efter övergrepp.
  • Rädsla, skam och skuld.
  • Hur kroppen påverkas.
  • Att sätta gränser.
  • Självmedkänsla – att vara snäll mot sig själv när livet är tufft.
  • Trygghet och framtid.

Vi varvar information med diskussion, övningar och hemuppgifter.

Vad kostar det?

Behandlingen är kostnadsfri.

Vad händer när gruppbehandlingen är klar?

En månad efter att du avslutat behandlingen får du komma på ett samtal.
Då pratar vi om hur du mår och om behandlingen har varit till hjälp för dig.

Hur anmäler jag mig?

Kontakta Barnahus Kronoberg eller Ungdomsmottagningen i Växjö eller Ljungby för att göra en intresseanmälan och boka ett informationssamtal.

Ring Barnahus Kronoberg, på telefon 0470-79 60 02 eller mejla ditt namn och telefonnummer till barnahus@vaxjo.se så ringer vi till dig.

Du kan även ringa till Ungdomsmottagningen Växjö, telefon 0470-58 69 79 eller Ungdomsmottagningen Ljungby, telefon 0372-58 58 41.

Du kan också logga in på Ungdomsmottagningen Växjö/Ljungby via 1177 Länk till annan webbplats. och identifiera dig genom Bank-id, eller Freja+.

Ung Utsatt är ett samarbete mellan Barnahus Kronoberg och Ungdomsmottagningarna i Växjö och Ljungby

Senast uppdaterad: 11 november 2025