Skolledning

Kontaktuppgifter till skolledningen på Katedralskolan i Växjö.

E-post: fornamn.efternamn@vaxjo.se

Rektorer

Fredrik Abrahamsson

Rektor för Naturvetenskapsprogrammet (NA)
Arbetsrum: Rektorsexpeditionen
Tel: 0470-417 33
E-post: fredrik.abrahamsson@vaxjo.se

Sophie Svensson Bruschi

Rektor för Ekonomiprogrammet (EK) och International Baccalaureate (IB).
Arbetsrum: Rektorsexpeditionen 
Tel: 0470-419 71
E-post: sophie.svensson-bruschi@vaxjo.se

Jonas Edh

Rektor för Samhällsvetenskapsprogrammet (SA)
Arbetsrum: Rektorsexpeditionen
Tel: 0470-417 35
E-post: jonas.edh@vaxjo.se

Marianne Nilsson

Rektor för Humanistiska programmet (HU) och Spåkintroduktionen (IMS)
Arbetsrum: Rektorsexpeditionen
Tel. 0470-410 68
E-post: marianne.nilsson@vaxjo.se

Johan Wingren

Rektor för Estetiska programmet (ES)
Arbetsrum: Katedralskolan och Linnégallerian
Tel: 0470-417 36
E-post: johan.wingren@vaxjo.se

Samordnare

Robert Schmidt

Samordnare Språkintroduktion
Arbetsrum: Rektorsexpeditionen Katedralskolan
E-post: Robert.Schmidt@vaxjo.se

Kontakter

Senast uppdaterad: 4 november 2022